GALA FINAŁOWA 18. EDUCJI ŚFKiP im. ks. Piotra Klimczyka

Zespół Jaśmin zdobył Grand Prix XVIII Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Piotra Klimczyka. Uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody i wyróżnienia uczestnikom, odbyła się dziś (w sobotę, 4 stycznia) w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach.
Na scenie zaprezentowali się artyści występujący w pięciu kategoriach, wśród nich m.in. soliści, a także zespoły wokalno-instrumentalne i zespoły ludowe.
W festiwalowej gali wziął udział biskup kielecki Jan Piotrowski, który podkreślił, że kolędowanie w kościele w Polsce jest czymś wyjątkowym.
– Wydaje się, że wciąż świeżym i nowym, z czego powinniśmy się bardzo cieszyć. A to wszystko, co przeradza się w różnego rodzaju festiwale, konkursy i gale, świadczy o zapotrzebowaniu na ten rodzaj medytacji bożonarodzeniowej. Świętokrzyska Gala Kolęd i Pastorałek, jaką przeżywamy w kościele świętego Maksymiliana Kolbego, potwierdza ten fakt. Życzę wszystkim uczestnikom pięknych wrażeń i radości z prawdy, że Pan Jezus jest z nami. W jakiś sposób kolędy wyrażają tęsknotę ludzkiego serca za tym, co dobre, szlachetne, a przede wszystkim za miłością i pokojem – powiedział pasterz diecezji kieleckiej.
Pierwsze miejsce w kategorii Soliści Młodsi zdobyła Michalina Cedro, uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, która podczas gali zaprezentowała pastorałkę „Lulajka”.
– Jest to utwór, w którym śpiewam dla małego Jezuska, a jednocześnie o jego przyszłym ukrzyżowaniu. Słuchałam wielu kolęd i pastorałek, a tę wybrała mi moja nauczycielka – od razu bardzo mi się spodobała. W tym konkursie biorę udział od szóstego roku życia. Jest to dla mnie bardzo ważne wydarzenie, które pozwala rozwijać moją pasję do muzyki i śpiewu – podkreśla.
W tegorocznej edycji Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek uczestniczyło prawie 150 podmiotów, co daje łącznie ponad 1600 osób.
– Poziom jak zawsze był bardzo wysoki, zarówno wśród solistów młodszych, jak i starszych. Udział wzięły również zespoły z różnych części Polski, nie tylko z województwa świętokrzyskiego. Wysoki poziom festiwalu świadczy o kulturze śpiewania kolęd i myślę, że to jest bardzo ważne dla nas wszystkich. Tradycja kolędowania jest mocno zakorzeniona w naszej kulturze i niech trwa jak najdłużej – mówi ksiądz Paweł Rej, przewodniczący festiwalowego jury.
Podczas nadchodzącego Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie region świętokrzyski reprezentować będzie 13 wykonawców.
tekst i foto: emkielce