GALA FINAŁOWA XVII ŚFKiP

W środę (3 stycznia) o godzinie 17 w Bazylice Katedralnej w Kielcach odbyła się Gala finałowa XVII Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Piotra Klimczyka. Wiemy, kto będzie nas reprezentował podczas Międzynarodowego Festiwalu w Będzinie.

Kolejna edycja Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek przyciągnęła aż 153 wykonawców. Jak mówią organizatorzy jest to rekordowa liczba. Prawie tysiąc uczestników wzięło udział w przesłuchaniach, największą grupą była kategoria – soliści młodsi. Natomiast najmłodszymi wykonawcami Festiwalu Kolęd i Pastorałek byli uczestnicy chóru Mała Fermata, który tworzą dzieci z przedszkola, jak i pierwszej klasy szkoły podstawowej.

— Jednogłośnie razem z jurorami stwierdziliśmy, że potrzebne jest tworzenie takich dzieł, jak festiwale, zarówno kolęd, pastorałek i piosenek religijnych. Śpiew i muzyka religijna nie są tylko samą tradycją, nie są swego rodzaju sztuką. ale są nośnikami Ewangelii i wiary. Kolęda przede wszystkim ma być nośnikiem Ewangelii. To jest wskazówka dla naszych artystów, że wykonywanie takich utworów, to nie tylko warstwa wykonawcza, nie tylko technika, nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim przekaz emocji i konkretnej prawdy. Dlatego róbcie muzykę, twórzcie, bo muzyka to ta dziedzina sztuki, która otwiera serca przede wszystkim na drugiego człowieka. Jak powiedział Jimmy Page „Muzyka to najlepszy język do poruszania serc ludzi na całym świecie” — mówił ks. Paweł Rej, przewodniczący jury.

Artyści zaprezentowali kolędy i pastorałki w sześciu kategoriach między innymi: soliści starsi i młodsi, zespoły ludowe, chóry oraz zespoły wokalno-instrumentalne starsze i młodsze.

Na miejscu był obecny Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Zwrócił uwagę na treści kolęd i pastorałek, które niosą ze sobą ciepło, dobro i życzliwość. Stwierdził, że kolędy nas humanizują, ponieważ mówią o nadziei, wierze i pragnieniu ludzkiego szczęścia. Pasterz naszej diecezji podkreślił również, że kolędy przypominają nam, jak istotna jest wiara i ufność, świadomość, że jesteśmy w kochających rękach Boga, żyjąc w zgodzie z planem Bożej miłości.

— Dziś ludzie w różny sposób przeżywają święta. Jednak wracają do tego, co wynieśli z dzieciństwa, co zapadło im w pamięci. Kolędy są nie tylko echem, ale przede wszystkim głosem przewodnim, który prowadzi Nas do Chrystusa. Jest on drogą, prawdą i życiem. Myślę, że jeślibyśmy popatrzyli z perspektywy całego roku na okres Bożego Narodzenia, to jest to taka piękna szkoła dojrzewania w człowieku pewnych uczuć, jak sympatia, zdolność do przebaczenia i patrzenia z nadzieją w przyszłość — powiedział ksiądz biskup.

W Będzinie reprezentować Nas będzie 13 podmiotów: m.in.: schola „VOX DEI”, zespół wokalno-instrumentalny IM Gospel, chór Mała Fermata, chór kameralny Uratowani, chór Cantabile, zespół ludowy KGW Psarzaneczki, Lena Mojecka, Lena Małodzińska, Alicja Bzymek, Mariusz Mrówka, Marika Kowalska, Oliwia Perc oraz Wiktoria Basiak.

Źródło: eM Kielce
GALERIA I WYKANANIA FINALISTÓW NA STRONIE RADIA EM KIELCE